Rozdiel medzi bankovými a nebankovými pôžičkami

Nebankové pôžičky pozná takmer každý z nás. Týmto formám pôžičiek sa nedá vyhnúť – už len kvôli reklamám, ktoré sú takmer všade. Každý rozumný človek, by sa však mal snažiť pôžičkám od nebankových spoločností vyhnúť, pretože síce predstavujú rýchle riešenie ťažkej finančnej situácie, ale sú výhodné najmä pre poskytovateľov týchto pôžičiek (kvôli vysokým úrokom) a nie pre ich klientov. Nie vždy to však ide. Nebankové spoločnosti majú svoje miesto na trhu, je však potrebné si dávať veľký pozor, keď si vybavujete takúto pôžičku.

Čo sú nebankové pôžičky a aký je rozdiel medzi bankovými a nebankovými pôžičkami?

Nebankové pôžičky, ako už zo samotného názvu vyplýva, sú pôžičkami, ktoré neposkytujú banky. Poskytujú ich súkromne spoločnosti, ktoré nemajú štatút banky.

V dnešnej dobe údajne priemerne každý obyvateľ Slovenska dlhuje na úveroch, pôžičkách a hypotékach v priemere niečo vyše 3 000 eur, čo je skutočne veľmi vysoká suma. Najväčšiu časť z tohto tvoria úvery na bývanie (hypotéky, úvery zo stavebného sporenia), zvyšok sú potom úvery ostatné, či už poskytnuté bankami alebo nie. Nebankové pôžičky však tvoria pomerne veľkú časť.

Ak by sme sa mali pýtať na základný rozdiel medzi bankovou a nebankovou pôžičkou, v podstate z hľadiska teoretického neexistuje žiadny. Klient podáva žiadosť v spoločnosti, či už je to banka alebo súkromná firma, a tá potom buď poskytne, alebo neposkytne úver. Poskytnutie úveru sa viaže väčšinou na kontrolu registra dlžníkov a neplatičov a podľa výsledku sa rozhodne, či úver žiadateľovi sa môže poskytnúť, alebo nie. Ale existujú aj produkty, ktoré túto kontrolu v procese schvaľovania pôžičky vynechávajú - jedná sa o nebankové pôžičky bez registra.
Nebankové pôžičky - pre koho sú určené?
Nebankové pôžičky alebo úvery by mali využívať iba ľudia, ktorí nemajú inú možnosť - teda ľudia, ktorých banky odmietli. Väčšinou ide o ľudí bez práce, ľudí, ktorí v minulosti mali problémy so splácaním pôžičiek alebo nejakú nesplatili vôbec. Do tejto kategórie ľudí radíme aj tých, ktorí nemôžu alebo nechcú dokladovať svoj príjem. Všetci takíto ľudia sú banky nezaujímavými klientmi, respektíve patria medzi klientov, s ktorými je spojené príliš veľké riziko.

Ak vás odmietne banka, zostáva vám jediná možnosť, ako sa vyrovnať s nedostatkom peňazí - nebankové spoločnosti. S požičiavaním peňazí od nebankových spoločností je však spojené veľké riziko. Nebanková pôžička je v prvom rade drahá. Nebankové úvery sú v tomto naozaj nepríjemné. Čo je však horšie, nebankové spoločnosti sa snažia tento fakt zamaskovať rôznymi trikmi, ktoré môže človek ľahko prehliadnuť. Nebankové spoločnosti maskujú vysoké úrokové sadzby presunom nákladov do rôznych poplatkov. Dajte si preto pozor - sledujte vždy ročnú percentuálnu mieru nákladov - RPMN. Tá totiž zohľadňuje nielen úroky, ale aj všetky poplatky spojené s čerpaním pôžičky. Nebankové spoločnosti majú povinnosť zverejňovať RPMN, takže by ste nemali mať žiadny problém si tieto údaje jednoducho porovnať.

3 komentáre:

  1. Anonymný08:14

    Home Credit pôžička

    Získajte 400 až 5000 € a použite ich na čokoľvek. Požiadajte HNEĎ a my vám zavoláme s konkrétnou ponukou.

    OdpovedaťOdstrániť
  2. PLENKALL07:26

    Pre získanie pôžičky, ponúkame riešenie. Podanie žiadosti, ako aj celé vybavenie je jednoduché a nie je potrebné nikam chodiť, všetko vybavíte cez web stránku PLENKALL.Nie sme najrýchlejší, ale množstvo spokojných klientov, potvrdzuje náš seriózny prístup. Bankový register neoverujeme. Žiadne skryté poplatky. Dokumenty doručíme poštou kamkoľvek, peniaze pošleme na bankový účet.
    Ak máte otázky, môžete zatelefonovať, pomôžeme - poradíme. Informácie a podanie žiadosti na oficiálnej web stránke nebankovej spoločnosti PLENKALL - oficiálny poskytovateľ pôžičiek.

    Telefón:
    0917291669
    E-mail:
    pozicky@plenkall.com
    Web:
    http://www.plenkall.com

    OdpovedaťOdstrániť
  3. Anonymný16:37

    Mam 29 rokov a stalu pracu, avsak v minulosti som sa dostal do registra, lebo som meskal so splatkami. Myslite, ze mi v nejakej banke teraz este pozicaju peniaze?

    OdpovedaťOdstrániť

Share

Juhúú, páčil sa Vám článok? Potom ho zdieľajte so svojimi priateľmi :)